Szafy BHP dla pracowników – co mówią przepisy?
4 września 2017
Pleśń na ścianach? Nie zapomnij o farbie grzybobójczej
4 września 2017
Szafy BHP dla pracowników – co mówią przepisy?
4 września 2017
Pleśń na ścianach? Nie zapomnij o farbie grzybobójczej
4 września 2017

Jakie złote obrączki warto zakupić?

Obrączki kupujemy na lata, dlatego warto wybrać takie, które będą zarówno wyglądały atrakcyjnie, jak i również będą trwałe i będą przez długie lata jak nowe. Zanim zdecydujecie się na zakup, sprawdźcie nasze porady!

 

W salonach jubilerskich możemy znaleźć bardzo dużo różnych obrączek dla przyszłych małżonków. Największą popularnością cieszą się te klasyczne – wykonane ze złota żółtego, ale również w sprzedaży możemy zobaczyć obrączki ze złota białego, różowego, platyny czy tytanu, a także srebra.

 

Skupmy się jednak na obrączkach ze złota, ponieważ to one kupowane są najczęściej. Tutaj ważne jest przede wszystkim wybranie biżuterii mającej odpowiednią próbę oraz kształt i wykończenie.

 

Ile złota w złocie ma obrączka ślubna?

Biżuterię obecnie bardzo rzadko wykonuje się ze stuprocentowego złota. Wynika to przede wszystkim z faktu, że złoto jest dość miękkim metalem i łatwo się rysuje. Wobec tego biżuteria wykonana w całości ze złota może szybko się niszczyć.

 

W związku z tym w sprzedaży znajdziemy obrączki i inną złotą biżuterię wykonaną ze złota z różnymi domieszkami. Najczęściej są to takie metale jak srebro, pallad, miedź czy nikiel (na domieszkę niklu powinny uważać osoby, które są na niego uczulone). To właśnie one warunkują próbę złota.

 

Najpopularniejsze próby złota:

  • próba 0,333 albo 333 – zawiera 33,3% czystego złota, 8-karatowe złoto
  • próba 0,585 albo 585 – zawiera 58,5% czystego złota, 14-karatowe złoto
  • próba 0,750 albo 750 – zawiera 75% czystego złota, 18-karatowe złoto

 

Obrączki z najmniejszą ilością złota, czyli o próbie 333 są chętnie kupowane, a to ze względu na ich przystępną cenę. Pod kątem swojego wyglądu nie różnią się one od obrączek z większą ilością złota. Co więcej, takie obrączki mogą być też najtrwalsze, ale jest to zależne od zastosowanych w nich domieszek.

 

Najpopularniejsze są jednak obrączki z próbą 585, czyli w stopie znajduje się ponad połowa czystego złota. To powoduje, że są one także droższe od tych z próbą 333, ale są także bardzo wytrzymałe.

 

Estetyka i praktyka

Jako że obrączki kupujemy na lata, warto także wybrać takie, które będą miały uniwersalny, ponadczasowy wzór. Możemy też zdecydować się na różne obrączki dla niej i dla niego – kobiety często wybierają obrączki z dodatkowym kamieniem, na przykład diamentem.

 

 

Dodaj komentarz