Recykling katalizatorów: cele i metody
2 lutego 2017
Jak zacząć przygodę z kitesurfingiem?
31 marca 2017
Recykling katalizatorów: cele i metody
2 lutego 2017
Jak zacząć przygodę z kitesurfingiem?
31 marca 2017

Posadzka poliuretanowa czy epoksydowa?

Każdy, kto ma jakikolwiek związek z przemysłem, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak korzystnym rozwiązaniem i to z wielu względów są posadzki żywiczne. Jednak prawda jest taka, że zakłady przemysłowe, w których niezrównanym atutem dobrej posadzki jest wysoka odporność chemiczna, to niejedyne miejsce, gdzie można takie rozwiązania spotkać.

Hale, sale i budynki

Jakkolwiek patrzeć, na przestrzeni ostatnich lat zakres zastosowań posadzki żywicznej uległ znacznemu rozszerzeniu. Wynika to oczywiście nie tylko z coraz atrakcyjniejszej ceny, ale przede wszystkim ogromnej i bez przerwy wzrastającej estetyki, dzięki której położenie takiej posadzki nawet w domu jednorodzinnym nie jest wyrzeczeniem w stosunku do tradycyjnego rozwiązania, czyli parkietu albo paneli podłogowych. W praktyce posadzki poliuretanowe oraz epoksydowe sprawdzają się między innymi:

  • W magazynach,
  • W halach produkcyjnych,
  • Na salach sportowych,
  • W biurach i domach.

Co wyróżnia posadzki żywiczne?

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, jednym z największych atutów tego rodzaju posadzek jest to, że są one niesamowicie trwałe i odporne na agresję chemiczną. Właśnie z tego względu mają tak duże wzięcie w przemyśle, ale nie tylko tam.
Specyficzna estetyka oraz bardzo duża łatwość utrzymania powierzchni w czystości wpływa bezpośrednio na to, że bez trudu można je wykorzystywać w wielu innych miejscach, takich jak biura.

Co wybrać?

Zarówno posadzki epoksydowe, jak i poliuretanowe, mają swoje charakterystyczne zalety i wady. Nie jest tajemnicą, że oba rozwiązania nie różnią się między sobą znacznie. Jak się okazje, żywica epoksydowa jest rozwiązaniem nieco tańszym, ale nie to decyduje o zastosowaniu.
Eksperci sugerują, że żywice poliuretanowe znacznie lepiej sprawdzają się, jeśli chodzi o mieszkania, w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, takich jak łazienka albo kuchnia. Z kolei epoksydowa posadzka żywiczna to rozwiązanie raczej do garażu albo kotłowni.

Przykłady realizacji możemy zobaczyć:

Jak widać, zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie, ma swój szereg zastosowań. Prawda jest taka, że popularność żywic poliuretanowych i epoksydowych jako materiału na posadzki dopiero się zaczyna. Dziś mało kto ma jeszcze tego rodzaju posadzkę w mieszkaniu, natomiast można się spodziewać, że sytuacja z czasem będzie się zmieniała.

Dodaj komentarz