Projekt domu – gotowy czy na zamówienie?
3 lipca 2017
Wybieramy stolik RTV – na co zwrócić uwagę?
3 lipca 2017
Projekt domu – gotowy czy na zamówienie?
3 lipca 2017
Wybieramy stolik RTV – na co zwrócić uwagę?
3 lipca 2017

Rozwód bez orzekania o winie i jego konsekwencje

Kwestia winy za rozkład pożycia małżeńskiego nie tylko wiąże się z określonym rodzajem rozwodu – z orzekaniem lub bez orzekania o winie, ale ma też znacznie szersze konsekwencje, które dotyczą między innymi obowiązku alimentacyjnego.

Co roku liczba rozwodów w Polsce zwiększa się. Według danych GUS za 2015 rok sądy orzekły prawomocnie 67,3 tysiące rozwodów w 2014 roku, czyli o 2 tysiące więcej niż w uprzednim roku. Na 67,3 tysiące rozwodów przypadło 49,8 tysięcy bez orzekania o winie. W przypadku 11,6 tysiąca rozwodów wina znajdowała się po stronie męża, w 2,4 tysiąca winna była żona. W 3,4 tysiąca przypadków wina była obustronna.

Rozwód bez orzekania o winie jest zatem najczęściej wybierany w Polsce. Przede wszystkim wynika to z faktu, że jest on szybszy i mniej stresujący, ponieważ sąd nie orzeka wtedy o winie na zgodny wniosek małżonków, ale również w przypadku, gdy małżonkom nie można przypisać winy.

Kiedy nie można przypisać winy małżonkom?
Dotyczy to głównie przypadków, gdy sąd nie może obiektywnie wskazać, że jeden czy drugi z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa. Dotyczy to głównie sytuacji, w których pojawia się choroba psychiczna, czy inne stany utrudniające podejmowanie decyzji przez małżonka.

W niektórych przypadkach także brak możliwości przypisania winy związany jest z niezgodnością charakterów małżonków, odmiennością ich celów życiowych.

 

Wniosek o zaniechanie orzekania o winie
Jak wspomnieliśmy wcześniej, sąd nie orzeka o winie wtedy, gdy małżonkowie zgodnie złożą taki właśnie wniosek. Małżonkowie podczas rozprawy mogą jednak zmienić swoje zdanie i cofnąć swój wniosek.

Rozwody bez orzekania o winie są prostsze w przeprowadzeniu. Sąd nie musi wtedy brać pod uwagę różnych dowodów przedstawianych przez strony, przesłuchiwać świadków. Często wtedy, gdy małżonkowie nie mają dzieci, rozwód orzekany jest już na pierwszej rozprawie. Musimy jednak pamiętać o tym, że nasza wygoda i pośpiech mogą mieć też inne konsekwencje.

Konsekwencje rozwodu bez orzekania o winie
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że rozwód bez orzekania o winie będzie miał wpływ na możliwość dochodzenia alimentów od byłego małżonka.

Małżonek, który ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego, ma obowiązek alimentacyjny w stosunku do małżonka niewinnego oraz tego, który również ponosi winę za rozkład pożycia, gdy znajduje się on w niedostatku. Małżonek, który nie jest winnym rozkładu pożycia, płaci alimenty tylko względem małżonka, który również nie ponosi winy za rozkład pożycia.

Gdy masz dodatkowe wątpliwości, pomoże ci adwokat Gliwice są jednym z miast, gdzie możemy otrzymać porady prawne. Oferuje je między innymi kancelaria: http://www.ktt-adwokat.pl/.

Dodaj komentarz