Jak bezpiecznie i wygodnie przechowywać dokumenty firmowe?
4 września 2017
Jakie złote obrączki warto zakupić?
4 września 2017
Jak bezpiecznie i wygodnie przechowywać dokumenty firmowe?
4 września 2017
Jakie złote obrączki warto zakupić?
4 września 2017

Szafy BHP dla pracowników – co mówią przepisy?

Pracodawca powinien zapewnić pracownikom dostęp do odpowiednich szaf BHP zgodnie z przepisami prawa. Kiedy jest to konieczne? Jakie szafki możemy wybrać? Gdzie je zamówić?

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca powinien zapewnić pracownikom właściwe warunki do przechowywania odzieży własnej, ochronnej i roboczej, gdy pracownik z niej korzysta.

Szatnie dla pracowników

Przepisy wskazują, że w szatniach na każdego pracownika powinno przypadać od 0,3 metra kwadratowego (dla szatni odzieży własnej pracowników, szatni odzieży roboczej i ochronnej oraz szatni przepustowych) do 0,5 metra kwadratowego (dla szatni podstawowych) wolnej powierzchni podłogi w zależności od typu szatni.

Szafy na odzież w szatniach powinny spełniać wymagania Polskiej Normy. Gdy jednak kupimy je w firmie zajmującej się ich sprzedażą, wówczas możemy bez problemu znaleźć odpowiednie meble spełniające normy.

Normy dla mebli szatniowych:

  • podstawowy wymiar szafek BHP dla pracowników to 1800 mm wysokości, 400 mm szerokości i 480 mm głębokości
  • dodatkowo szafki mogą być wyposażone w drążek poprzeczny, półkę, wieszadła przytwierdzone do ścian szafki, a także przegrodę, która dzieli szafkę na dwie części

Warto przy tym wskazać, że przepisy różnią się nieco w zależności od tego, z jaką branża mamy do czynienia. Wobec tego warto skonsultować się wtedy ze specjalistą do spraw BHP, który będzie mógł doradzić nam, które szafki powinniśmy wybrać do szatni dla pracowników.

Gdzie możemy zamówić szafki pracownicze?

Aktualnie w sprzedaży znajdziemy wiele różnych rodzajów szafek pracowniczych – są to między innymi szafki pojedyncze oraz podwojone, które sprawdzają się wtedy, gdy mamy mało przestrzeni i chcemy zaoszczędzić ją w szatni dla pracowników.

Jeżeli pracownicy nie korzystają z odzieży ochronnej lub roboczej i potrzebują tylko szafek na swoje prywatne rzeczy, na przykład na torbę, możemy zdecydować się na szafki z mniejszymi skrytkami. Wtedy w jednej jednostce mogą znaleźć się dwie oddzielne szafki.

Gdy interesują cię dobre szafki BHP Śląsk ma wiele firm zajmujących się ich produkcją i sprzedażą. Często możemy wybrać też jeden z dostępnych kolorów szafek, aby pasowały one do aranżacji.

Do zapoznania się ze swoją ofertą szafek BHP oraz innych mebli dla firm zaprasza firma Si Studio – Meble Biurowe z Katowic. Z jej ofertą możemy zapoznać się na stronie internetowej:

Dodaj komentarz