Prześwietlenie RTG metodą badania struktury materiałowej
10 sierpnia 2016
Liczba adwokatów w Polsce
11 sierpnia 2016
Prześwietlenie RTG metodą badania struktury materiałowej
10 sierpnia 2016
Liczba adwokatów w Polsce
11 sierpnia 2016

Zastosowanie fali ultradźwiękowej w technice

Badania ultradźwiękowe są stosowane niezwykle często do oceny stanu badanej powierzchni. Jest to metoda pozwalające na szybkie i tanie przeanalizowanie powierzchni pod względem potencjalnych nieciągłości. Do tego celu wykorzystywane są zjawiska akustyczne przy pomocy fal ultradźwiękowych. Jest ona wprowadzana impulsowo do badanego materiału za pomocą głowicy. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniego sprężenia i dlatego wymaganiem jest zastosowanie płynu, który będzie pozwalał na przeprowadzenie takiego badania. Zwykle używa się do tego celu wody, olejów, smarów i innych tego rodzaju substancji. W czasie przejścia fali przez materiał może dojść do jego przepuszczenia lub odbicia (od powierzchni lub napotkanej nieciągłości).

Przetworzenie sygnału

Następnie fala wraca znowu do głowicy, gdzie sygnał zostaje przetworzony do pamięci komputera. Jest on połączony z defektoskopem, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać informacje o przejściu fali oraz amplitudzie. Na tej podstawie możliwe jest określenie rozmiaru niezgodności, jej lokalizację, wytyczenie rozmiaru, jej ułożenia i pozyskanie też innych, mniej znaczących informacji o strukturze badanego przedmiotu. Obecnie stosowane są przeróżne techniki – badania ultradźwiękowe mogą być przeprowadzane w sposób automatyczny lub ręczny, za pomocą przeszukiwań całkowitych, bezkontaktowych lub zanurzeniowych. Możliwości jest naprawdę wiele.

Badanie ut pozwala na wykrycie zużycia narzędzi (pixabay.com)

Badanie ut pozwala na wykrycie zużycia narzędzi (pixabay.com)

Wady i zalety metody ut

Wielką zaletą badań nieniszczących z użyciem fal ultradźwiękowych jest możliwość dokładnego pozycjonowania wady w przestrzeni badanego materiału. Mamy też dużą szansę na wykrycie wad krytycznych w spinach oraz samym materiale. Pod tym względem badania te są lepsze niż badania radiologiczne. Dodatkową zaletą jest możliwość przeprowadzenia analizy w znacznie krótszym czasie oraz przy zdecydowanie mniejszych kosztach. Badania bazujące na ultradźwiękach wykorzystywane są również w medycynie – jest to powszechnie znane badanie USG, które pozwala na zbadanie organów wewnętrznych człowieka bez konieczności przeprowadzania operacji zwiadowczej.

Dodaj komentarz