Nowoczesne ławy do salonu
1 września 2017
10 pomysłów na wyjątkowe atrakcje na eventy
4 września 2017
Nowoczesne ławy do salonu
1 września 2017
10 pomysłów na wyjątkowe atrakcje na eventy
4 września 2017

Czym zajmuje się rzeczoznawca budowlany?

Aby określone budynki i konstrukcje mogły być dopuszczone do użytkowania, muszą one spełnić restrykcyjne wymagania. O tym decyduje między innymi rzeczoznawca budowlany. Czym dokładnie zajmuje się ten specjalista?

 

Rzeczoznawcą budowlanym jest osoba, która zajmuje się przeprowadzaniem różnego rodzaju ekspertyz i opinii technicznych dotyczących szeroko pojętych kwestii budowlanych. Jest to samodzielna funkcja w budownictwie. Funkcję rzeczoznawcy budowlanego wprowadziło Prawo budowlane z 1994 roku.

 

Kto może zostać rzeczoznawcą budowlanym?

Do stania się rzeczoznawcą budowlanym konieczne jest posiadanie wyższego wykształcenia kierunkowego w zakresie prawa budowlanego i budownictwa, udokumentowana praktyka zawodowa, niekaralność, odpowiednia opinia środowiska zawodowego albo przynależność do odpowiedniej organizacji, a także pozytywne zaliczenie egzaminu na rzeczoznawcę budowlanego.

 

Należy jednak pamiętać o tym, że ze względu na dużą odpowiedzialność zawód ten związany jest z dodatkowym stresem. Wymaga też ciągłego dokształcania się, aby być na bieżąco z przepisami.

 

Rzeczoznawcy specjalizują się w takich dziedzinach jak:

  • prace konstrukcyjno-budowlane
  • zabezpieczenia przeciwpożarowe
  • konstrukcje drogowe
  • konstrukcje mostowe
  • konstrukcje kolejowe
  • konstrukcje telekomunikacyjne
  • instalacje i sieci różnych rodzajów w tym instalacje i urządzenia cieplne, wentylacyjne, gazowe, wodociągowe i kanalizacyjne, także w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych

 

Niektórzy rzeczoznawcy zajmują się również prowadzeniem ekspertyz zabytków.

 

Podczas swojej pracy rzeczoznawca wykonuje odpowiednie oględziny, zbiera materiały i na ich podstawie sporządza odpowiednie ekspertyzy i opinie.

 

Dla kogo pracują rzeczoznawcy budowlani?

Specjaliści tego rodzaju przede wszystkim zajmują się wykonywaniem różnych badań na zlecenie klienta, a także udzielają fachowych porad. Wobec tego rzeczoznawca budowlany najczęściej jest wynajmowany przez firmy zajmujące się budowaniem obiektów, potrzebujące odpowiedniej ekspertyzy dotyczącej materiałów, konstrukcji.

 

W swojej pracy rzeczoznawca budowalny wykorzystuje również różnego rodzaju nowoczesne urządzenia badawcze pozwalające mu na uzyskanie precyzyjnych odpowiedzi dotyczących właściwości badanych materiałów czy konstrukcji.

 

gdy również poszukujesz usług rzeczoznawcy budowlanego, znajdziesz je w firmie MPEXPERTBUD Ekspertyzy Budowlane, która została założona w celu oferowania swoim klientom pełnej gamy usług.

Dodaj komentarz