Jak zamontować tylną przerzutkę rowerową?
17 lipca 2017
Produkcja koszulek na zamówienie
25 sierpnia 2017
Jak zamontować tylną przerzutkę rowerową?
17 lipca 2017
Produkcja koszulek na zamówienie
25 sierpnia 2017

Jak dobrać kierownice do swojego roweru?

Kierownice rowerowe dzielimy na dwie grupy: proste i giętkie. Kierownice rowerowe najczęściej produkuje się z aluminium, ale popularnym materiałem jest też stal czy karbon. Trzeba podkreślić, że aluminium świetnie się sprawdza jako materiał, jeśli jednak wybierzemy kierownice ze stali, to koniecznie trzeba wybrać taką, by była wytworzona ze stali nierdzewnej. W ten sposób uchronimy się przed nalotem po jakimś czasie używania. W kierownicach prostych zużywa się mniej materiału niż w giętych, są bardzo wytrzymałe konstrukcyjnie. Do kierownic giętych zaliczamy kierownice turystyczne, zjazdowe, do rowerów BMX, szosowych- kierownice są w taki sposób wygięte, by jazda na rowerze była łatwiejsza. Jak długa powinna być kierownica? To w dużym stopniu zależy od osobistych preferencji. W rowerach górskich kierownice osiągają długość do 66 centymetrów, natomiast w rowerach szosowych do 44 centymetrów.

Prosta czy gięta?

Kształt kierownicy ma bardzo duże znaczenie. Kierownica to nie tylko element roweru, który podpiera ciało, to także element, który pozwala na szybką zmianę kierunku. To od kierownicy zależy czy jazda rowerem będzie wygodna. Dobrze dobrana kierownica zapewnia także bezpieczeństwo w czasie jazdy. Jeśli masz w rowerze źle dobraną kierownicę, za jakiś czas możesz odczuwać np. ból pleców, ból dłoni i rąk. To jaką kierownicę wybrać zależy od typu roweru. Po pierwsze trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: na jakim terenie najczęściej jeździmy? Tutaj nie ma złotego środka i niemożliwy jest wybór jednej kierownicy, która sprawdziłaby się w każdym terenie. Jedna kierownica lepiej sprawdzi się do jazdy w terenie, a inna do jazdy po miejskiej dżungli. W rowerze miejskim najodpowiedniejsze będą kierownice proste lub wygięte w tzw. jaskółkę. Trzeba pamiętać o tym, że jeżdżąc po mieście, musimy mieć możliwość obserwacji otoczenia. Kierownice typu jaskółka uznawane są za bardzo wygodne do poruszania się po zakorkowanym mieście. Inaczej do tematu kierownic podejdą miłośnicy jazdy rowerem szosowym. W rowerach szosowych kierownice są wygięte, dzięki temu pozycja rowerzysty przylega do ramy roweru. W rowerach MTB szeroka kierownica daje lepszą kontrolę nad rowerem, natomiast wąska kierownica pozwala na lepszą reakcję podczas gwałtownych skrętów. W rowerach trekkingowych najczęściej stosuje się kierownice, które zbliżone są do kierownic stosowanych w rowerach miejskich. Odpowiednio wygięta daje dobre oparcie dla rąk i dłoni.

Kiedy właściwie dobierzemy kierownicę do swojego roweru, jazda rowerem będzie przyjemna, nie będzie powodować bólu pleców i innych dolegliwości. Jest to ważne, szczególnie jeśli zamierzamy przemierzać długie trasy. Dobrze dobrana kierownica to nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo. Pewniej będziemy się poruszać po trasach.

Dodaj komentarz