Transport ponadgabarytowy – tylko z fachowcami!
30 czerwca 2017
Gokarty pod chmurką przy Stadionie Narodowym w Warszawie
30 czerwca 2017
Transport ponadgabarytowy – tylko z fachowcami!
30 czerwca 2017
Gokarty pod chmurką przy Stadionie Narodowym w Warszawie
30 czerwca 2017

Zwiedzamy Kutno – najciekawsze zabytki i atrakcje turystyczne

Kutno znajduje się w centralnej Polsce, w województwie łódzkim. To miasto posiadające wielowiekową historię, które skrywa również interesujące zabytki i atrakcje dla turystów. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wizyty w Kutnie?

Przez Kutno przepływa rzeka Ochnia, która jest dopływem Bzury. To miasto liczące sobie około 45 tysięcy mieszkańców, które jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Aktualnie jest także siedzibą podstrefy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Kutno jest jedną ze starych osad, które powstały prawdopodobnie już w połowie XII wieku. Samo miasto zostało założone prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku. Jego nazwa pierwszy raz pojawiła się w dokumencie datowanym na 1301 rok. W późniejszych wiekach znane było między innymi z Bitwy nad Bzurą. Aktualnie to niewielkie, ale malownicze miasto, które warto zobaczyć podczas swoich wycieczek po Polsce.

Atrakcje turystyczne i zabytki Kutna
Wśród największych atrakcji i zabytków Kutna znajdują się w szczególności Stare Miasto wraz z Ratuszem. Stare Miasto posiada dwa rynki, które połączone są ze sobą ulicą Królewską – jest to obecnie wizytówka miasta i mieszkańcy chętnie spędzają tutaj czas. Podczas spacerów po Starym Mieście można zobaczyć ślady średniowiecznego założenia miejskiego, na które składają się Stary Rynek (plac Wolności), kościół, a także Rynek Zduński (ul. Zduńska i Teatralna). Zabudowa przy Nowym Rynku pochodzi głównie z XIX wieku.

Ratusz w Kutnie jest budowlą w stylu klasycystycznym, która budowana była w połowie XIX wieku. Ratusz wyróżnia się charakterystyczną czworoboczną wieżą. Aktualnie jest on siedzibą Muzeum Regionalnego, w którym możemy zobaczyć eksponaty związane z dziejami miasta.

Wśród innych interesujących zabytków Kutna znajdują się:

  • Pałac Saski – pałac pocztowy, który należał do Augusta II, jest jednym z najstarszych gmachów w mieście, powstał w XVIII wieku, zatrzymał się w nim też cesarz Napoleon Bonaparte
  • Zespół Pałacowy Gierałty – niewielki pałac wraz z parkiem pałacowym, który należał do właścicieli Kutna
  • Kościół św. Wawrzyńca – kościół rzymskokatolicki, który pochodzi z XIX wieku, w neogotyckim stylu
  • Muzeum Bitwy nad Bzurą – znajduje się w parku im. Wiosny Ludów, w dawnej kaplicy grobowej właścicieli Kutna wybudowanej w XIX wieku
  • Park miejski im. Wiosny Ludów – efektowny, duży park miejski, z parkiem, placami zabaw, ogrodami

Gdy także chcesz odwiedzić to miasto, warto już teraz sprawdzić noclegi Kutno oferuje wiele przystępnych cenowo noclegów dla odwiedzających. Gdy szukasz tanich i wygodnych noclegów blisko centrum, wybierz http://www.hostelsoleil.pl/.

Dodaj komentarz